خانه / اخبار / “ایرآسیا” تقدیم می‌کند: سقوط، ناپدید شدن و فرود اشتباه!

“ایرآسیا” تقدیم می‌کند: سقوط، ناپدید شدن و فرود اشتباه!

airasia

اینکه یک خلبان، هواپیمایی مسافربری را در شهری اشتباه فرود بیاورد به اندازه ی کافی عجیب است اما کشور اشتباه؟واقعا؟ آره، این ماجرا اتفاق افتاده.

گزارشات منتشر شده توسط آزانس هوانوردی استرالیا، حرکت عجیب هواپیمای شرکت ایرآسیا را که ۲۱۲ مسافر را در داخل خود داشت، ناشی از اشتباه در کاتالوگ های پروازی می داند.یعنی اتفاق پیش از اینکه هواپیما از زمین بلند شود، شروع شده بود.

این رویداد که در ماه مارس اتفاق افتاده بود به دلیل ورود پیش دستورات اشتباه به سیستم هواپیمای ایرباس A330 توسط خلبان، قبل از پرواز بود.

او به جای طول جغرافیایی ۱۵۱۰۹٫۸ ، به اشتباه ۰۱۵۱۹٫۸ را به سیستم داده بود.این باعث شده بود که هواپیما فکر کند که در “کیپ تاون” آفریقای جنوبی است در صورتی که هواپیما در سیدنی استرالیا بود.

سازمان امنیت پروازی استرالیا می گوید “اوضاع به شدت پیچیده بوده است.این کار بر روی سیستم هدایت هواپیما، GPS و دیگر هشدارهای الکترونیکی موقعیتی هواپیما تاثیر داشته است.در واقع امکان نداشته که این هواپیما به مالزی برود.”

آنها می گویند سیستم امنیت هواپیما چند بار این شانس را به خلبانان داده تا اشتباه خود را فهمیده و آن را تصحیح کنند اما آنها متوجه این قضیه نشده اند و هواپیما در مسیر اشتباه به حرکت درآمده است.

اینجای ماجرا کمی ترسناک می شود.زمانی که هواپیما از زمین بلند می شود تنها چند صد متر با یک هواپیمای دیگر که به صورت موازی در زیر آن پرواز می کرده فاصله داشته است.خوشبختانه سیستمی در هواپیما وجود دارد که از نزدیک شدن بیش از اندازه هواپیما با اجسام دیگر جلوگیری می کند.

در آسمان خلبانان متوجه می شوند که یک جای کار می لنگد اما نمی توانستند تشخیص بدهند که ایراد کار از کجاست.

بهترین راه در این زمان، فرود در سریع ترین زمان ممکن است و کاپیتان از سیدنی درخواست بازگشت می کند اما با توجه به شلوغی مسیرهای هوایی و همچنین مشکلات در سیستم هواپیما که آنها باید با دید بصری فرود می آمدند، به خلبانان دستور داده شد تا در فرودگاه ملبورن که هوا و دید بهتری دارد فرود بیایند.اینگونه بود که آنها بعد از ۲ ساعت در ملبورن فرود آمدند.

تمام این ماجرا اگر شرکت ایرآسیا سیستم هواپیماهای خود را به روز رسانی می کرد اتفاق نمی افتاد.چرا که آخرین نسخه ی مدیریت پرواز ایرباس از ورود اطلاعات اشتباه جلوگیری می کند.

گفته نشده که مسافرین این هواپیما چه زمانی به مالزی رسیدند.

منبع :

digital trends

درباره ی امید عرب

مهندسی نرم افزار خوانده ام. علاقه مندی هایم خواندن موضوعات مرتبط به آی تی و سفر است. دارای مدارک 1 - Cisco Certified Internetwork (CCIE) WRITTEN 2- Cisco Certified Design Expert (CCDE) written CISCO 3- Cisco Certified Network Professional (CCNP) CISCO 4- Cisco Certified Design Professional (CCDP) CISCO 5- Cisco Certified Network Professional Security (CCNP Security) CISCO 6- Cisco Certified Network Professional Voice (CCNP Voice) CISCO 7- Cisco Certified Network Professional Wireless (CCNP Wireless) CISCO 8- Cisco Firewall Security Specialist CISCO 9- Cisco ASA Specialist CISCO 10- Cisco IOS Security Specialist CISCO 11- Cisco IPS Specialist CISCO 12- Cisco VPN Security Specialist CISCO 13- Cisco Certified Network Associate (CCNA) CISCO 14- Cisco Certified Design Associate (CCDA) CISCO 15- Cisco Certified Network Associate Security (CCNA Security) CISCO 16- Cisco Certified Network Associatel Voice (CCNA Voice) CISCO 17- Cisco Certified Network Associate Wireless (CCNA Wireless) CISCO 18- MCSE Desktop Infrastructure 2012 Microsoft 19- MCSE Private Cloud 2012 Microsoft 20- MCSE Server Infrastructure 2012 Microsoft 21- v MCSD Web Applications-MCSA SQL Server 2012 Microsoft 22- Programming in HTML5 with JavaScript and CSS3 Specialist Microsoft 23- Administerin and Deploying System Center 2012 Configure Manager Microsoft 24- Junos, Associate (JNCIA-Junos) Juniper 25- Citrix XenServer 6.0 Administration CITRIX 26- Citrix XenApp 6.5 Administration CITRIX 27- Citrix XenDesktop 5 Administration CITRIX 28- Citrix XenApp 6.5 Advanced Administration CITRIX 29- vEngineering a Citrix Virtualization Solution CITRIX 30- Check Point Certified Security Administrator Check Point 31- ZEND Certified Engineer PHP 5.3 PHP ZEND

همچنین ببینید

گلکسی (2017) A7 با دوربین سلفی 16مگاپیکسلی به مادر سلفی ها تبدیل می شود

گلکسی (۲۰۱۷) A7 با دوربین سلفی ۱۶مگاپیکسلی به مادر سلفی ها تبدیل می شود

حدود دو هفته پیش گفتیم که سامسونگ روی ورژن ۲۰۱۷ گوشی های گلکسی A3، گلکسی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *