خانه / اخبار / تکنولوژی جدید به ما می گوید کدام جنگل‌ها در خطرند

تکنولوژی جدید به ما می گوید کدام جنگل‌ها در خطرند

forest

ماهواره های فضایی برای فعالیت های زیادی مناسبند از جمله پیش بینی وضع آب و هوا، ارتباطات و موارد دیگر.حالا یک اپلیکیشنی موجود است که ما پیش از این در موردش شنیده بودیم، نقشه ی گرمایش جنگل های استوایی که اگر با ابزار آماری ترکیب شود، می تواند پیش بینی کند که کدام جنگل ها در خطر هستند.

این نتیجه ی تحقیقات دانشگاه “واگنینگن” در هلند است که اخیرا با عنوان “نظارت از راه دور بر جنگل های استوایی” ، در گزارشی در مجله ی Natural Climate منتشر شده است.

رهبر تحقیقات، پروفسور “جان وربست” می گوید “ما تعداد زیادی از ماهواره ها را در اختیار داریم که با آنها می توانیم به جنگل ها نظارت داشته باشیم و اطلاعات مهمی را در باره ی خطرات احتمالی و شرایط دیگر به دست بیاوریم.ما متوجه شدیم که برخی مناطق به آرامی در حال خشک شدن هستند. این اطلاعات جدید به ما کمک می کند که بدانیم کدام نقاط دارای شرایطی بحرانی هستند و مردم در رابطه با آن چه کارهایی می توانند انجام دهند.”

detectingfor

این کار شامل بررسی شرایطی می شود که در آن تغییرات آب و هوایی بر روی زندگی درختان تاثیر می گذارد.در واقع در این نقشه ما می توانیم با تغییر رنگ ها بدانیم که چه مناطقی نیاز به کمک دارند.حتی این نقشه به ما “نقطه ی اوج” یک محدوده خاص را نشان می دهد که اخطاری است در زمینه ی خشک شدن آن محدوده.

وربست می گوید “ما محاسبات دقیقی در رابطه با اینکه چه زمان و چگونه این درختان خشک می شوند نداریم.اما با این تحقیقات می خواهیم در این قضیه تغیییر ایجاد کنیم.”

او امیدوار است با بیرون دادن این اطلاعات و با همکاری مردم به حفظ و نجات این جنگل ها یاری برساند.او می افزاید “اکنون بیش از همیشه اطلاعات ماهواره ای در اختیار ماست. به عنوان مثال در اروپا سه ماهواره ی Sentinel به فضا فرستاده شده است که تا حد زیادی می تواند به انسان در زمینه ی تشخیص سلامت اکوسیستم زمین یاری برساند.این سیستم تنها برای جنگل ها نیست و با آن می توان دشت ها و کویر ها و جاهای دیگر طبیعی را نیز زیر نظر گرفت.”

منبع :

digital trends

درباره ی پویا پوراحمد

او دانش آموخته مترجمی زبان انگلیسی است.زمینه مورد علاقه او فرهنگ و هنر، به خصوص ادبیات و سینما است.

همچنین ببینید

کمیسیون ایمنی محصولات مصرفی ایالات متحده: دیگر از گلکسی نوت 7 استفاده نکنید

کمیسیون ایمنی محصولات مصرفی ایالات متحده: دیگر از گلکسی نوت ۷ استفاده نکنید

ایالات متحده قصد دارد رسما فراخوان گلکسی نوت ۷ را شروع کند و به مشتریان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *