خانه / دانش / ساخت لیزر با کمک خون انسان

ساخت لیزر با کمک خون انسان

دانشمندان از این لیزر برای بررسی فعالیت سلولی یا ارتقاء کارایی جراحی سرطان استفاده می کنند

دانشمندان از این لیزر برای بررسی فعالیت سلولی یا ارتقاء کارایی جراحی سرطان استفاده می کنند

نه، این اختراع از آن رویاهای علمی تخیلی دوران کودکی تان نیست— واقعی است. محققان دانشگاه میشیگان یک لیزر پزشکی ساخته اند که بخش اصلی آن خون انسان است. وقتی این تیم لیزر را روی یک حفره کوچک مملو از خون خشک شده تاباندند، متوجه شدند که می توانند نور لیزر را متناسب با نیازهای خود پردازش کنند. آنها این نور را زیاد کردند تا تغییرات کوچک در فعالیت سلولی بیشتر شود، و یا آن را فیلتر کرده و برای کاهش نویز پس زمینه استفاده کردند. در تکنیک های فعلی از ترکیب رنگ با نور مادون قرمز یا نور دیدنی بگونه ای استفاده می شود که تفاوت های جزئی در آن دیده نمی شوند.

این اولین باری نیست که لیزرهای بیولوژیکی کاربرد تازه ای پیدا می کنند. قبلا در سال ۲۰۱۱ محققان دانشگاه هاروارد از پروتئین ها و بافت کلیه برای یک لیزر استفاده کردند، و خود دانشگاه میشیگان هم با کلروفیل و ژلاتین کار کرده بود. بااینحال، این موفقیت اخیر می تواند برای پزشکان مفید باشد. آنها می توانند با کمک این لیزر بهتر تغییرات در سلول ها یا بافت سلولی را دنبال کنند. بعلاوه، جراحان می توانند از این لیزر برای شناسایی لبه های تومور استفاده کرده، و تمام بافت های ریز سرطانی را حذف کنند. بااینکه هنوز راه درازی تا کاربردی شدن این اختراع باقی مانده، اما می تواند یک گزینه خوب برای نجات دادن زندگی انسان ها باشد.

منبع :

engadget

درباره ی زهره مرصوص

مدیر تیم ترجمه، فارق التحصیل رشته مترجمی زبان است. او قلب تیم ترجمه دیجی فارسی است . سابقه کار 10 ساله دارد ، بیش از 15 کتاب ترجمه کرده است .از ویژگی های اصلی زهره قابلیت کار تیمی و هماهنگی بالا است.

همچنین ببینید

اولین عکس جونو از قطب شمال سیاره مشتری اطلاعات جالبی را نشان می دهد

قطب شمالِ سیاره مشتری واقعا عجیب است

قبلا فضاپیمای کاسینی در راه خود به سمت زحل عکس های مستند از قطب جنوب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *