خانه / دانش / قطب شمالِ سیاره مشتری واقعا عجیب است

قطب شمالِ سیاره مشتری واقعا عجیب است

اولین عکس جونو از قطب شمال سیاره مشتری اطلاعات جالبی را نشان می دهد

اولین عکس جونو از قطب شمال سیاره مشتری اطلاعات جالبی را نشان می دهد

قبلا فضاپیمای کاسینی در راه خود به سمت زحل عکس های مستند از قطب جنوب سیاره مشتری تهیه کرده بود، اما قطب شمال همچنان مرموز و اسرارآمیز باقی مانده بود. اما قرار است با ورود کاوشگر جونو اوضاع را تغییر دهد.

جونو در سفر اخیر خود در طول دوره شش ساعته از قطب شمال تا جنوب سیاره مشتری حسابی مشغول عکاسی از فاصله ۴۲۰۰ کیلومتری از بالای ابرها بود. دانلود ۶MB داده ای که این کاوشگر برای ناسا ارسال کرد یک روز و نیم طول کشید.

تحلیل داده ها حتی از این هم بیشتر طول می کشد، اما عکس ها نشان می دهند که قطب شمال سیاره مشتری در منظومه شمسی منحصربفرد است.

اسکات بولتون، سربازرس جونو در یک گزارش گفت، “در نگاه اول به قطب شمال سیاره مشتری اصلا شبیه چیزی نیست که قبلا دیده بودیم یا تصور می کردیم. سیاره زحل در قطب شمال هگزاگون دارد. اما در مشتری هیچ چیزی شبیه به این وجود ندارد. بزرگترین سیاره در منظومه شمسی واقعا منحصربفرد است. برای بررسی هرچه بیشتر این وضعیت ۳۶ عکس دیگر هم داریم”.

قطب شمال سیاره مشتری اصلا شباهتی به قطب جنوب آن ندارد و از نظر رنگی بیشتر آبی رنگ بوده و طوفانی است. بولتون می گوید که سایه ها هم حاکی از آن هستند که ابرها در مقایسه با سایر مشخصه ها در ارتفاع بسیار بالاتری قرار دارند.

او می گوید، “در عکس ها به سختی می توان تشخیص داد که سیاره مشتری است”.

درعین حال، هشت ابزار دیگر سیاره مشتری هم سخت مشغول کار هستند. نقشه کش شفق مادون قرمز مشتری چند عکس شگفت انگیز از شفق قطب جنوب مشتری گرفته اند، که محققان می توانند با کمک آنها برای اولین بار این پدیده را ببینند. و دستگاه آزمایش موج رادیو/پلاسما از تشعشعات شفقی عکس گرفته و آنها را به اصوات شبح وار تبدیل کرده اند.

قرار است ماموریت جونو بعد از تهیه ۳۵ عکس دیگر تمام شود.

منبع :

cnet

درباره ی زهره مرصوص

مدیر تیم ترجمه، فارق التحصیل رشته مترجمی زبان است. او قلب تیم ترجمه دیجی فارسی است . سابقه کار 10 ساله دارد ، بیش از 15 کتاب ترجمه کرده است .از ویژگی های اصلی زهره قابلیت کار تیمی و هماهنگی بالا است.

همچنین ببینید

غیر‌اخلاقی یا انسانی؟ نسل‌کشی پشه‌ها برای نجات جان انسان‌ها

اگر یک موجود در دنیا باشد که حرص و غضب جمعی را در کل سیاره …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *