خانه / آموزش / طراحی / ux برای مبتدیان / UX برای مبتدیان – درس ۲۹ , ۳۰

UX برای مبتدیان – درس ۲۹ , ۳۰

درس بیست و نهم

ایجاد طبقه‌بندی پروفایل کاربران

درست همانطور که بازاریابان هم بازار هدف مشخصی دارند، طراحان UX هم پروفایل‌های کاربر یا شخصیت دارند: توصیفاتی کاربر از کاربران بر اساس تحقیقات.

طبقه بندی پروفایل کاربر چه چیزی نیست؟

قبل از هر چیز اجازه دهید مشخص کنیم که شخصیت کاربر یا پروفایل‌ها چه چیزی نیست:

  • انواع شخصیتی
  • جمعیت‌شناسی
  • شخصیت‌های داستان برند شما
  • کلیشه‌هایی بر اساس تجربه خودتان
  • سطحی و یا تک‌بعدی
  • مفاهیم
  • حدس و گمان یا پیش‌بینی

خب، پس پروفایل کاربر یا شخصیت کاربر چه چیزی هست؟

پروفایل ها یا شخصیت‌ها اهداف، انتظارات، محرک‌ها و انگیزه‌ها، و رفتار افراد واقعی و حقیقی را توصیف می‌کنند. چرا آنها به وبسایت شما آمده‌اند؟ به دنبال چه چیزی هستند؟ چه چیز آنها را عصبی می‌کند؟ و از این دست. تمام اطلاعاتی که به آن نیاز دارید باید در تحقیقات و اطلاعات شما باشند. اگر نمیتوانید پشتیبانی برای این اطلاعات را با تحقیقات یا اطلاعاتی داشته باشید، این یعنی فقط از خودتان اطلاعات نادرست درآورده‌اید و باید سریعاً از این کار دست بکشید.

FB-Link-Post-Top-10-Periscope-Users

پروفایل‌های بد

شخصیت نمونه A یک کاربر مرد، با سن بین ۳۵ تا ۴۵ است با درآمد و سطح تحصیلات بالای میانگین است. اعضای این پروفایل حداقل یک فرزند دارند و حداقل صاحب یک اتومبیل هستند. آنها دوست دارند وقت خود را بیرون از خانه بگذارنند و شغل محور هستد. اغلب آنها از نیمکره سمت راست مغز خود بیشتر استفاده میکنند.

چرا این طبقه‌بندی بد است؟

شاید اگر بخواهید تبلیغات خود را به فروش برسانید یا در کار بازاریابی، این طبقه‌بندی خیلی هم خوب باشد. اما تا جایی که به UX مربوط میشود، این پروفایل اساساً بدون استفاده است. اما چرا؟ زیرا به شما امکان این را نمیدهد که به هیچ ایده‌ای نه بگویید. یک مرد بین سال ۳۵ تا ۴۵ سال چه نوع ایده‌هایی را نیاز دارد؟ این میتواند شامل هر چیزی باشد!

پروفایل مفید

شخصیت A یک مدیر باتجربه است. او بیشتر به یک تا دو حوزه تخصصی خود علاقه دارد. اعضای این دسته اغلب به وبسایت سر میزنند، اما وقت زیادی ندارند، به همین دلیل در طی بازدیدها از وبسایت تمرکزشان بر روی “جمع‌آوری” اطلاعات و محتویاتی است که در آخر هفته میخواهند به مطالعه آن بپردازند. آنها جزء آن دسته از کسانی هستند که محتویات را در وبسایت اجتماعی به اشتراک میگذارند و بیشتر در وبسایت‌های توئیتر و LinkedIn مطلب به اشتراک میگذارند. آنها خودشان را رهبرانی متفکر می‌دانند. پس برایشان وجهه عمومی اهمیت دارد.

چرا این طبقه‌بندی مفید است؟

حالا اطلاعاتی مفید زیادی دارید که میتوانید از آنها استفاده کنید! شما میتوانید که محتویات صفحه‌ پُرکن برای این دسته جالب نخواهد بود. خودگزینش‌گری بسیار مهم است و اساس و پایه‌ای برای مشخص کردن دسته‌بندی‌های محتویات خود دارید. این دسته از کاربران باید دسترسی آسان و سریعی به ابزارهای به اشتراک‌گذاری محتوا داشته باشند و تنها نوع خاصی از وبسایت های اجتماعی به درد آنها میخورد.

شما همچنین میتوانید مثلاً به یک کمپین تبلیغاتی در فیسبوک برای این دسته از کاربر نه بگویید. زیرا این کاربران زمان خود را در فیسبوک نمی‌گذرانند و به عنوان مثال ایمیل‌های “خلاصه اخبار” (به معنی خلاصه‌ای از فعالیت‌های هفتگی در زمینه مورد نظر) بهتر از نوتیفیکیشن‌های مداوم برای این دسته از کاربران است، زیرا این دسته از افراد وقت کافی ندارند.

کاربران “ایده‌آل” را در نظر قرار دهید، تعداد زیادی از کاربران ایده‌آل!

زمانی که درباره امکانات فکر می‌کنند، به بهترین و باارزش‌ترین نوع کاربرانی که در زندگی واقعی با آنها برخورد دارید، فکر کنید. شما سعی ندارید از رفتارهای فعلی پشتیبانی و حمایت کنید. بلکه سعی دارید این دسته از کاربران را به سمت نسخه‌ای “ایده‌آل” از خودشان سوق دهید.

همچنین به یاد داشته باشید که تمامی کاربران شبیه هم نیستند! شما احتمالاً چند گروه رفتاری مختلف دارید و همه آنها هم لایق یک پروفایل کاربری خوب هستند.

درس سی‌ام

ابزارها

در دنیای امروزی، صحبت دیگر تنها بر سر یک گوشی موبایل یا یک لپ‌تاپ نیست. این ۶ قدم به شما در طراحی کردن برای ابزارهای مختلف کمک می‌کنند:

technology-devices-cartoon-580x358

قدم اول: انگشت یا ماوس

در اینجا به این مبحث نخواهیم پرداخت، زیرا درس ۶۸، Touch در برابر Mouse کاملاً به این موضوع اختصاص داده شده است.

قدم دوم: کوچک آغاز کنید

بسیاری از افراد اینگونه فکر میکنند که عبارت “اول موبایل” به این مسئله ارتباط دارد که موبایل محبوبیت بیشتری دارد. شاید به نوعی بتوان این را گفت، اما حقیقت کاملاً این نیست: اگر ابتدا برای ابزار کوچکتر و با قدرت کمتر طراحی خود را شروع کنید، آنگاه میتوانید تمرکز خود را بر روی محتوا و عملکرد هسته‌ای خود بگذارید. بدین ترتیب وبسایت‌ها یا اپلیکیشن‌هایی ساده و زیبا به دست خواهید آورد. اگر این روند را از جهت معکوس انجام دهید، مثل این است که بخواهید یک مارشملو را درون یک قلک خوکی بگجانید که نه ساده است و نه زیبا.

قدم سوم: ابزار مدنظر چه نقاط قوت خاصی دارد؟

گوشی های موبایل همیشه همراه ما هستند. ما زمان زیادی با آنها صرف می‌کنیم و بنابراین موقعیت و مکان فاکتور مهمی است. این ابزارها همچنین کوچک هستند. بنابراین امکان جابجا کردن و حمل کردن ابزار هم میتواند برای خود یک ویژگی محسوب شود. لپ‌تاپ‌ها از طرف دیگر به خوبی گوشی‌ها موبایل با ما همراه نمیشوند، اما قدرت بیشتری دارند، صفحات نمایش و کیبوردهای بزرگ دارند و موس امکان انتخاب‌ها و کارآیی‌های دقیق‌تری را به ما میدهد. پس زیاد نگران هماهنگی و تطابق نباشید. گاهی ابزارهای مختلف نیازمند تفکر متفاوتی هستند.

قدم چهارم: نرم‌افزار را مدنظر قرار دهید

عبارت “Mac در برابر PC” شاید بیشتر جمله جالبی برای یک کمپین تبلیغاتی به نظر برسد. پیش از شروع کار، راهنماهای UX را مطالعه کنید. همچنین دقت کنید که iOS 7 و Windows 8 ظاهری متفاوت از iOS 6 یا Windows Vista دارند. شاید لازم باشد تصمیم‌گیری کنید که طراحی‌تان از کدام نسخه‌ها پشتیبانی می‌کند. هر بار که تصمیم پشتیبانی از نسخه اضافه‌ای را می‌گیرید، زمان مربوط به طراحی‌، توسعه و نگهداری آن در آینده دوچندان خواهد شد. از قبل به آینده فکر کنید!

قدم پنجم: ریسپانیسو طراحی کنید

آیا طراحی‌تان بر روی وب کاربرد دارد؟ آیا از چند نوع مختلف از گوشی‌ها پشتیبانی میکند؟ اگر شرکت Apple یک iPhone جدید تولید کند که کمی متفاوت از نمونه‌های فعلی باشد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اینترنت مدرن، چه موضوع بر سر یک وبسایت باشد یا اپلیکیشن، بر روی همه ابزارها کار میکند. باید تصمیم بگیرید که آیا چند طرح مختلف برای کارتان مناسب‌تر خواهد بود یا اینکه باید یک وبسایت کاملآً ریسپانیسو درست کنید که برای تمامی مشتریان‌تان جوابگو باشد.

قدم ششم: به بیش از یک صفحه نمایش در آن واحد هم فکر کنید

شاید این یکی کمی پیشرفته‌تر از قدم‌های دیگر باشد، اما فکر می‌کنم که برای آن آمادگی دارید. آیا میتوانید از کامپیوتر و گوشی‌تان در کنار یکدیگر استفاده کنید، درست مانند تلوزیون و ریموت آن؟ آیا میتوان از تعدادی گوشی موبایل درست مانند دسته‌هایی برای کنترل یک بازی بر روی یک تبلت استفاده کرد؟ اگر کاربر با جزئیات حسابش بر روی دو دستگاه وارد شده باشد، آیا میتوانید اطلاعات را از یک دستگاه به دستگاه دیگر منتقل کنید؟ آیا میتوان از موقعیت مکانی یک دستگاه بر روی دستگاه دیگر استفاده کرد؟ هماهنگ کردن و sync کردن اطلاعات چطور؟ آیا این فرایند در عمل با مشکلاتی مواجه خواهد شد؟ اگر دو کاربر در آنِ واحد با اطلاعات کاربری یکسان وارد دو ابزار مختلف شوند، چه روی خواهد داد؟ باید به این مسائل هم فکر کنید.

درباره ی امید عرب

مهندسی نرم افزار خوانده ام. علاقه مندی هایم خواندن موضوعات مرتبط به آی تی و سفر است. دارای مدارک 1 - Cisco Certified Internetwork (CCIE) WRITTEN 2- Cisco Certified Design Expert (CCDE) written CISCO 3- Cisco Certified Network Professional (CCNP) CISCO 4- Cisco Certified Design Professional (CCDP) CISCO 5- Cisco Certified Network Professional Security (CCNP Security) CISCO 6- Cisco Certified Network Professional Voice (CCNP Voice) CISCO 7- Cisco Certified Network Professional Wireless (CCNP Wireless) CISCO 8- Cisco Firewall Security Specialist CISCO 9- Cisco ASA Specialist CISCO 10- Cisco IOS Security Specialist CISCO 11- Cisco IPS Specialist CISCO 12- Cisco VPN Security Specialist CISCO 13- Cisco Certified Network Associate (CCNA) CISCO 14- Cisco Certified Design Associate (CCDA) CISCO 15- Cisco Certified Network Associate Security (CCNA Security) CISCO 16- Cisco Certified Network Associatel Voice (CCNA Voice) CISCO 17- Cisco Certified Network Associate Wireless (CCNA Wireless) CISCO 18- MCSE Desktop Infrastructure 2012 Microsoft 19- MCSE Private Cloud 2012 Microsoft 20- MCSE Server Infrastructure 2012 Microsoft 21- v MCSD Web Applications-MCSA SQL Server 2012 Microsoft 22- Programming in HTML5 with JavaScript and CSS3 Specialist Microsoft 23- Administerin and Deploying System Center 2012 Configure Manager Microsoft 24- Junos, Associate (JNCIA-Junos) Juniper 25- Citrix XenServer 6.0 Administration CITRIX 26- Citrix XenApp 6.5 Administration CITRIX 27- Citrix XenDesktop 5 Administration CITRIX 28- Citrix XenApp 6.5 Advanced Administration CITRIX 29- vEngineering a Citrix Virtualization Solution CITRIX 30- Check Point Certified Security Administrator Check Point 31- ZEND Certified Engineer PHP 5.3 PHP ZEND

همچنین ببینید

UX برای مبتدیان – درس ۲۴ و ۲۵

درس بیست و چهارم چگونه سؤال بپرسیم در UX – به ویژه در شروع یک …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *