خانه / آموزش / طراحی / ux برای مبتدیان / UX برای مبتدیان – درس ۲۶، ۲۷ و ۲۸

UX برای مبتدیان – درس ۲۶، ۲۷ و ۲۸

درس بیست و ششم

مصاحبه

اگر می‌خواهید از کسی سؤالاتی بپرسید یا افراد را در حال امتحان کردن چیزی که شما طراحی کرده‌اند، مشاهده کنید، باید با آنها رو در رو ملاقات کنید.

مصاحبه چیست؟

یک مصاحبه مجموعه ای از سؤالات است که توسط شما قبل از اجرای مصاحبه تنظیم شده است. شما آنها را از کاربر رو در رو می‌پرسید.

Job-interview

مصاحبه خوب است، زیرا…

 • شما میتوانید سؤالاتی برای پیگیری بپرسید. مشاهده کنید که آیا سؤالات تان گیج‌کننده و مبهم هستند یا نه. به افراد وظایفی بدهید تا آنها را انجام دهند. پاسخ‌های طولانی و بازی برای سؤالاتی که ممکن است پاسخ دادن به آنها به صورت کتبی مشکل باشد، از آنها بگیرید.
 • شما همچنین میتوانید رفتار کاربر را مشاهده کرده و بازخودرهای غیرکلامی به دست آورید. شما میتوانید درباره مسائلی که محدودیت زمانی درباره آنها در تجربه کاربر وجود دارد، مانند بازی‌ها، آزمون‌ها و یا سیستم های پیام گذاری، اطلاعات خوبی کسب کنید.
 • میتوانید آزمون‌دهندگان را انتخاب و گلچین کنید.

و اما مصاحبه شیوه بدی است، زیرا…

 • شما آنجا حضور دارید. بنابراین آزمون‌دهنده‌ها ممکن است رفتار و نظر خود را به گونه‌ای تعدیل کنند تا مورد پذیرش و تصدیق شما قرار گیرند.
 • اینکه از مردم بخواهید به جایی که برای شما مناسب است بیایند، مشکل است. پس اغلب اوقات خواهید دید که برای آزمایش طرح خود، کاربران زیادی در اختیار ندارید.
 • طبیعت اجتماعی یک مصاحبه رو در رو برای برخی از محصولات و سرویس‌ها که جنبه شخصی و یا خصوصی دارند، مناسب نیست.
 • برای کاربران درونگرا احتمالاً چیزی وحشتناک‌تر از یک مصاحبه رو در رو نیست.

باید زمانی به سراغ شیوه مصاحبه بروید که…

نیاز دارید مسائل درونی و ذهنی را که در آنها مراحل و یا تصمیم‌گیری‌های متعددی دخیل هستند، مورد سنجش قرار دهید. مانند تجربه ناوبری در یک وبسایت برای انتخاب بهترین لباس مورد نظر. یا اگر نیاز دارید بسته به رفتار کاربر، سؤالاتی با هدف پیگیری از او بپرسید. مانند اینکه “به نظر شما کدام کلاه به این لباس می‌آید؟”

 

درس بیست و هفتم

نظرسنجی

مصاحبه‌های رو در رو همیشه عملی نیستند. بنابراین گاهی باید سؤالات را برای کاربران ارسال کنید. اما مراقب باشید، برخی نتایج را میتوان از یک نظرسنجی انتظار داشت و برخی را نمیتوان.

نظرسنجی چیست؟

online-surveysv1

یک نظرسنجی شامل لیستی از سؤالات است که کاربر با پُر کردن یک فرم بر روی کاغذ یا آنلاین، به شکل خصوصی و یا گاهی به صورت ناشناس به آنها پاسخ میدهد. درست مانند آزمون های وبسایت Buzzfeed. اما در آنها به جای اینکه کاربر بفهمد به کدام شخصیت هری پاتر نزدیک‌تر است، تنها به شما بازخورد ارائه میکند.

نظرسنجی‌ها خوب هستند، زیرا…

به کاربر این امکان را میدهند که به صورت خصوصی و محرمانه در نظرسنجی شرکت کنند، بنابراین پاسخ‌ها با صداقت بیشتری داده میشوند.

 • تمامی کاربران سؤالات یکسان میگیرند و به این ترتیب احتمال خطا از جانب شما (به عنوان طراح) به دلیل پرسیدن سؤالات اشتباه حذف میشود.
 • به سادگی و با هزینه کم هزاران کاربر را خواهید داشت که به یک نظرسنجی پاسخ میدهند. اگر بخواهید این کار را حضوری انجام دهید احتمالاً به توالت‌های قابل حمل، کامیون‌‍‌های توزیع غذا، گروه های موسیقی برای سرگرمی شرکت‌کننده ها و ده‌ها مورد دیگر نیاز خواهید داشت…در یک کلام اجرای حضوری آن بسیار پُر دردسر است.
 • کسی در آن ناامید و ناراحت نمیشود. زیرا در یک نظرسنجی UX هیچ پاسخ اشتباه و یا ناراحت کننده ای وجود ندارد.

و نظرسنجی‌ها بد هستند، زیرا…

 • شما نمیتوانید از کاربر سؤالاتی برای پیگیری موضوع بپرسید. بنابراین تهیه یک نظرسنجی به آماده‌سازی‌ با دقت بسیار زیاد نیاز دارد.
 • به سادگی ممکن است ناخواسته و یا به دلیل شیوه پرسیدن سؤال یا ترتیب قرار دادن انتخاب‌ها، بر روی نتایج یک نظرسنجی تأثیر بگذارید.
 • مردم تنبل هستند. بنابراین هر چه نظرسنجی شما طولانی‌تر شود، افراد کمتری آن را تا انتها تکمیل میکنند.
 • یک نظرسنجی را نمیتوان برای کاربر تکرار کرد.

زمانی باید از نظرسنجی استفاده کنید که…

می‌خواهید پاسخ های کاربران را با یکدیگر مقایسه کنید. یا نحوه پرسیدن سؤالات را کنترل کنید. یا زمانی که میخواهید از افراد سؤالات متعددی بپرسید. یا زمانی که قصد دارید ترکیب سنی، جنسیتی، موقعیتی و دیگر فاکتورهای مربوط به کاربران را گزینش و کنترل کنید.

درس بیست و هشتم

ترتیب‌چینی کارت

پاسخ دادن به برخی از انواع سؤالات مشکل است. بنابراین شاید بهتر باشد که از کاربر بخواهید پاسخ را به شما نشان دهد.

ترتیب‌چینی کارت چیست؟

AL_focus group

در اساس شما به هر کاربر مجموعه ای از موضوعات یا ایده‌ها را که بر روی کارت‌های نوشته شده اند را میدهید، به عنوان مثال انواع مختلف نوشتن محتویات برای یک وبسایت، یا ویژگی‌های خاص طرحی که مدنظر دارید، و از کاربر میخواهید که آنها را در دسته‌هایی که برای معنادار است، بچیند.

ترتیب‌چینی کارت میتواند عملآً از تعدادی کارت‌های آماده شده تشکیل شود و یا میتوانید از ابزارهای آنلاین برای شبیه‌سازی آن استفاده کنید. با انجام این کار با تعدادی کاربر و سپس سندسازی روابطی که میان کارت‌های در دسته‌بندی‌هایشان ایجاد کرده‌‎اند، خواهید فهمید که کدامیک از ایده‌ها یا ویژگی‌ها در ذهن کاربر به یکدیگر مرتبط هستند و این به شما در طراحی منوها و ساختاربندی اطلاعاتی کمک میکند.

شاید به نظر کمی پیچیده بیاید، اما من این کار را ظرف ۱۵ دقیقه با کل دانش‌آموزان یک کلاس، در طی کلاس و با استفاده از یک ابزار کارت‌چینی آنلاین انجام دادم. تهیه کارت‌ها نزدیک به یک ساعت زمان برد و هدف از این آزمون مشخص کردن محتویات وبسایت آینده یک مشتری بود. این کار را پیش از آمدن دانش‌آموزان انجام دادم و دانش‌آموزان هم موفق شدند به سرعت ترتیب‌چینی‌هایشان را انجام دهند. من در طی این آزمون هیچ توجهی به دانش‌آموزان نشان نمیدادم، نرم‌افزار خودش تمام کارهای مربوط به سنجش و ارزیابی الگوهای انتخابی آنها را انجام داد و احتمالاً ساعت‌ها مرا در کار جلو انداخت.

ترتیب‌چینی کارت خوب است، زیرا…

 • طراحی وبسایت‌های بزرگ و پیچیده‌ای مانند وبسایت‌های فروشگاهی Wal-Mart یا eBay که در آنها دسته‌بندی‌های مختلف و متنوعی وجود دارند، میتواند در ابتدا کمی گیج‌کننده به نظر برسد. ترتیب‌چینی کارت به شما در شروع کار میتواند کمک بزرگی بکند.
 • میتوانید در میان توده‌ای از ایده‌هایی که به نظر تصادفی یا نامرتبط هستند، ساختاری پیدا کنید. یا بدون اینکه الویت‌های کاربر را بدون اینکه مستقیماً از اون بپرسید، بفهمید.
 • من یک بار برای وبسایت مربوط به محتویات دیجیتال کار ترتیب‌چینی کارت را انجام دادم زیرا محتویات آن را به خوبی درک می‌کردم و نمیتوانستم از دیدگاه کاربران دیگر به آن فکر کنم. در این ترتیب‌چینی همچنین تفاوت‌های میان شیوه تفکر مشتریان و کارمندان درباره این شرکت مشخص شد.

ترتیب‌چینی کارت بد است، زیرا…

 • بدون شک کار به راه‌اندازی آن کاربر و زمانبر است، و پاسخ‌ها بیشتر نوعی راهنما هستند تا راه‌حل.
 • فایده ترتیب‌چینی کار تنها به اندازه کیفیت موارد ارائه شده توسط شما در آزمون خواهد بود.
 • کاربران کارت‌هایی که شما در اختیار آنها قرار داده اید را ترتیب‌بندی می‌کنند، چه برایشان معنی‌دار باشد و چه نباشد.
 • اگر وبسایت یا اپلیکیشن شما یک ابزار است، مانند ایمیل، یا کاربردی غیرسنتی دارد، مانند وبسایت های دوستیابی، ترتیب‌چینی کارت‌ها ممکن است نتیجه مفیدی به شما ارائه نکند. ترتیب‌چینی کارت برای مشخص کردن حدس‌ها و فرضیات و انتظارات انجام میشود، نه خلاقیت.

زمانی از کارت‌چینی استفاده کنید که…

میدانید چه نوع محتویات و یا ویژگی هایی را میخواهید در طرح خود اعمال کنید، اما استراتژی خاص و مشخصی برای ترتیب‌بندی آن محتویات در دست ندارید.

 

در قسمت بعد به مبحث پروفایل‌سازی کاربران خواهیم پرداخت.

درباره ی امید عرب

مهندسی نرم افزار خوانده ام. علاقه مندی هایم خواندن موضوعات مرتبط به آی تی و سفر است. دارای مدارک 1 - Cisco Certified Internetwork (CCIE) WRITTEN 2- Cisco Certified Design Expert (CCDE) written CISCO 3- Cisco Certified Network Professional (CCNP) CISCO 4- Cisco Certified Design Professional (CCDP) CISCO 5- Cisco Certified Network Professional Security (CCNP Security) CISCO 6- Cisco Certified Network Professional Voice (CCNP Voice) CISCO 7- Cisco Certified Network Professional Wireless (CCNP Wireless) CISCO 8- Cisco Firewall Security Specialist CISCO 9- Cisco ASA Specialist CISCO 10- Cisco IOS Security Specialist CISCO 11- Cisco IPS Specialist CISCO 12- Cisco VPN Security Specialist CISCO 13- Cisco Certified Network Associate (CCNA) CISCO 14- Cisco Certified Design Associate (CCDA) CISCO 15- Cisco Certified Network Associate Security (CCNA Security) CISCO 16- Cisco Certified Network Associatel Voice (CCNA Voice) CISCO 17- Cisco Certified Network Associate Wireless (CCNA Wireless) CISCO 18- MCSE Desktop Infrastructure 2012 Microsoft 19- MCSE Private Cloud 2012 Microsoft 20- MCSE Server Infrastructure 2012 Microsoft 21- v MCSD Web Applications-MCSA SQL Server 2012 Microsoft 22- Programming in HTML5 with JavaScript and CSS3 Specialist Microsoft 23- Administerin and Deploying System Center 2012 Configure Manager Microsoft 24- Junos, Associate (JNCIA-Junos) Juniper 25- Citrix XenServer 6.0 Administration CITRIX 26- Citrix XenApp 6.5 Administration CITRIX 27- Citrix XenDesktop 5 Administration CITRIX 28- Citrix XenApp 6.5 Advanced Administration CITRIX 29- vEngineering a Citrix Virtualization Solution CITRIX 30- Check Point Certified Security Administrator Check Point 31- ZEND Certified Engineer PHP 5.3 PHP ZEND

همچنین ببینید

UX برای مبتدیان – درس ۲۴ و ۲۵

درس بیست و چهارم چگونه سؤال بپرسیم در UX – به ویژه در شروع یک …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *