خانه / اخبار / لنز تماسی هوشمند!

لنز تماسی هوشمند!

contact-lens-shutterstock-photopixe

یادآوری این که هر روز باید در چشم‌تان قطره بریزید دردآور است؟ شواهد نشان می دهد که مردم حتی در زمان هایی که به دلیل بروز مشکل های جدی مانند آب سیاه مجبورند از قطره ی چشمی استفاده کنند، از این کار بیزارند و حتی یادشان می رود.

حالا دانشمندان در تلاشند تا لنز های تماسی را اختراع کنند که بتواند به صورت خودکار دوز داروی لازم را به چشم شما تزریق کند.

دکتر “جوزف کولینو” که متخصص های چشم و گوش و دستیار پروفسور در هاروارد است می گوید “اطلاعاتی موجود است که ثابت می کند ۵۰ درصد از بیمارانی که از آب‌سیاه چشم رنج می برند، بعد از چند بار، از چکاندن قطره خودداری می کنند.ما در تلاشیم تا این بار را از دوش آنها برداریم.ما می خواهیم با درست کردن گونه ای جدید از لنز های چشمی، آنها را از انجام یک کار مشقت بار خلاص کنیم.”

ایده ی لنزهای تماسی هوشمند چیزی است که کمپانی های زیادی بر روی آن کار می کنند.به عنوان مثال گوگل از پروژه ی ساخت یک نوع لنز تماسی پرده برداشت که به بیماران دیابتی کمک می کند تا اندازه ی قند خون‌شان را تشخیص دهند.اما این پروژه  که کولینو و همکارانش در حال کار بر روی آن هستندمتفاوت است چرا که آنها بیشتر در تلاشند تا از این طریق دارو را به بدن بیمار برسانند تا اینکه بیماری را تشخیص دهند.

این لنز دارای یک باریکه ی فیلم از پلیمر است که دارو در آن قرار دارد.پلیمر می تواند کنترل کند که چه زمانی و با چه سرعتی دارو را آزاد کند.تا زمانی که فیلم دارو، در اطراف لنز باشد، هیچ مشکلی در دید به وجود نمی آورد و به چشم اجازه ی تنفس و انجام فعالیت های عادی اش را می دهد.

در حال حاضر این لنز در حیوانات آزمایش شده و توانسته با موفقیت، تحویل دارو به بدن آنها را انجام دهد.این لنزها تا به حال با داروهای آنتی بیوتیک، ضد قارچ، ضد التهاب و داروی مخصوص آب سیاه به خوبی کار کرده اند.

منبع :

digital trends

درباره ی پویا پوراحمد

او دانش آموخته مترجمی زبان انگلیسی است.زمینه مورد علاقه او فرهنگ و هنر، به خصوص ادبیات و سینما است.

همچنین ببینید

کمیسیون ایمنی محصولات مصرفی ایالات متحده: دیگر از گلکسی نوت 7 استفاده نکنید

کمیسیون ایمنی محصولات مصرفی ایالات متحده: دیگر از گلکسی نوت ۷ استفاده نکنید

ایالات متحده قصد دارد رسما فراخوان گلکسی نوت ۷ را شروع کند و به مشتریان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *