خانه / آموزش / طراحی / ux برای مبتدیان / UX برای مبتدیان – درس ۲۴ و ۲۵

UX برای مبتدیان – درس ۲۴ و ۲۵

24245درس بیست و چهارم

چگونه سؤال بپرسیم

در UX – به ویژه در شروع یک چیز جدید- اغلب نیاز دارید که از مردم واقعی سؤال‌هایی واقعی بپرسید، واقعاً.

سه نوع اصلی سؤال

سؤال‌های خاصی که خواهید پرسید، البته متفاوت هستند، اما سه نوع اصلی سؤال داریم:
۱٫ سؤال های باز – “چطور مرا توصیف میکنید؟”

این نوع سؤال گستره وسیعی از پاسخ‌ها را با خود به همراه دارد و زمانی که میخواهید بیشترین میزان بازخورد با بیشترین تنوع را به دست آورید، مفید است.

۲٫ سؤال‌های هدایت‌گر – “بهترین ویژگی‌های من کدامند؟”

این سؤال پاسخ را به نوع خاصی محدود میکند. در نمونه من اینطور فرض شده که من ویژگی‌های خوبی دارم، که شاید این حرف صحت نداشته باشد. مراقب باشید: این نوع سؤالات همچنین جواب هایی که ممکن است میخواهید بدانید را از پاسخ‌های دریافتی حدف کنند!

۳٫ سؤالات بسته و مستقیم – “کدامیک بهتر است، لبخند من یا اخم من؟”

این دسته سؤالات انتخابی در برابر کاربر قرار میدهند: بله یا نه. این یا آن. اما به یاد داشته باشید: اگر انتخاب هایی که در برابر کاربر قرار میدهید احمقانه باشند، پاسخی که به دست می‌آورید نیز احمقانه خواهد بود.

ask-questions

نکته حرفه‌ای: احمق نباشید.

در طی چند درس آتی، نگاهی به برخی از انواع سؤالات در روش‌های تحقیق خواهیم انداخت که شامل یکی از موارد زیر میشوند:

مشاهده

به مردم وظایف یا دستور‌العمل‌هایی محول کنید و نحوه استفاده آنها از طرح‌تان را تماشا کنید، بدون کمک. سپس، میتوانید از آنها سؤال کنید.

مصاحبه

از کسی بخواهید که از کاربر مجموعه‌ای از سؤالات را تک به تک بپرسد.

گروه کانونی

تعدادی از افراد با هم به اتاقی ببرید و از آنها بخواهید درباره سؤال شما با یکدیگر بحث کنند.

نکته

افراد با اعتماد به نفس بالا اغلب دیگر افراد در گروه را متقاعد میکنند. و تعدادی فرد تصادفی، نمونه غیرقابل اعتمادی هستند که به همین دلیل است که من ترجیح میدهم خودم را آتش بزنم تا اینکه بخواهم از روش گروه کانونی استفاده کنم.

پیمایش‌ها

یک فرم کاغذی یا آنلاین که مردم به آن پاسخ میدهند. این ها میتوانند به معنای واقعی ناشناس باشند که این مفید است.

ترتیب چینی کارت

هر فرد مجموعه‌ای از ایده‌ها یا دسته‌بندی‌ها را دریافت میکند (بر روی کارت یا به صورت آنلاین) و آنها سپس اینها را در دسته‌هایی که شخصاً برایشان معنادار است، طبقه بندی میکنند.

نکته حرفه‌ای:
از همکاران‌تان برای این کار استفاده نکنید.

گوگل

جالب است که همین حالا و به صورت رایگان و از طریق اینترنت تا چه میزان میتوانید عقاید را جمع‌آوری کنید. گوگل وبسایتی است که شما میتوانید چیزی که میخواهید را در آن تایپ کنید و بعد… اوه، گوگل را میشناسید؟ خب پس.

مهم

  • از همه سؤالات واحد و به شکل یکسان بپرسید.
  • از تفسیر سؤالات و یا پیشنهاد پاسخ پرهیز کنید.
  • مردم ممکن است برای اجتناب از خجالت‌زده شدن، و یا به دلیل اینکه به نظر میرسد شما پاسخ خاصی را ترجیح میدهید، دروغ بگویند.
  • از مصاحبه‌ها یادداشت بردارید یا آنها را ضبط کنید. به حافظه خود اطمینان نکنید. هرگز.
  • برف زرد نخورید.

 

درس بیست و پنجم

چگونه کاربر را مشاهده کنیم؟

تماشا کردن یک فرد، یک چیز است، و مشاهده کاربر برای اهداف تحقیقاتی یک مسئله به کلی متفاوت. اگر تفاوت این دو را نمیدانید، احتمالاً کار خود را اشتباه انجام میدهید.

nenes-naturaleza-flores-830x539

به یاد داشته باشید: حافظه شما افتضاح است

از ویدئو استفاده کنید. یادداشت بردارید. دو نفر را برای مشاهده مسئول کنید. یا همه این موارد با هم. چرا که همانطور که مادرتان همیشه میگفت، “نمیتوانید به حافظه تان اعتماد کنید.” پس دقت کنید که در طی تحقیق خود همه چیز را درست همان موقع که اتفاق می‌افتد، ثبت کنید. به حافظه خود اتکاء نکنید.

به معنای ضمنی توجه کنید

کاربران اغلب زبان بدنی یا توصیفات چهره دارند یا میگویند، “هممم…” یا نشانگر موسشان را به گونه‌ای تکان میدهند که بازگوکننده افکار و احساساتشان هستند. اگر ویدئویی از صفحه و یا صورت آنها داشته باشید، میتوانید از این نشانه‌ها بعداً استفاده کنید.

مشاهده کنید که چطور انتخاب میکنند، نه تنها اینکه چه چیز را انتخاب میکنند

یکی از معمول‌ترین اشتباهات برای طراحان UX تازه‌کار این است که فرایند را نادیده میگیرند و تنها نتیجه را ثبت میکنند.

هر چه کاربر بیشتر آنچه که شما انتظار دارید را انجام ندهد، تست‌گیری شما مفیدتر خواهد بود. اگر در نهایت تنها صفحه‌ای مملو از یادداشت‌هایی داشته باشید که میگویند، “تکمیل شد” و “تکمیل نشد”، هنوز هیچ چیز دستگیرتان نشده. در عوض ثبت کنید که کاربر چگونه به راه‌حل می‎‌رسد، چرا فکر می‌کند چیزی در آنجایی است که هست، از چه راهنماهایی برای پیدا کردن آن استفاده کردند (یا نکردند)، و اینکه آیا فکر می‌کنند وظیفه مربوطه را به انجام رسانده‌اند یا خیر.

کمک نکنید

کمک به کاربری که گیج شده یا راحت نیست، زیرا چیزی را درست نمی‌فهمد، می‌تواند بسیار وسوسه‌انگیز باشد. در برابر این وسوسه مقاومت کنید. لحظه‌ای که به کاربری کمک می‌کنید یا به او راهنمایی میکنید یا به چیز مفیدی اشاره میکنید، آزمون شما دیگر بی‌استفاده خواهد بود، چرا که حالا شما به جای آزمون آنها، طراحی خود را مورد آزمایش قرار داده اید. اینکه اجازه دهید کاربر شکست بخورد، گاهی مفیدترین نتیجه‌ای است که می‌توانید بگیرید.

یک داستان واقعی: مردم برای کسب تائید شما دروغ می‌گویند

فراموش نکنید که شما در اتاق حضور دارید. مردم برای پنهان کردن خجالت خود دروغ می‌گویند یا خود را درمانده و ناتوان نشان میدهند تا از شما کمک بگیرند، یا به شما میگویند که طراحی‌تان عالی است، در صورتی که اینطور نیست. تنها به خاطر اینکه شما آنجا نشسته اید.

همیشه با این تصور به آزمایش کاربر نزدیک شوید که انتظار دارید آنها درباره چیزی به شما دروغ می‌گویند، حتی اگر خودشان هم متوجه آن نباشند. زیرا نمیتوانید به کاربر اعتماد کنید.

درباره ی امید عرب

مهندسی نرم افزار خوانده ام. علاقه مندی هایم خواندن موضوعات مرتبط به آی تی و سفر است. دارای مدارک 1 - Cisco Certified Internetwork (CCIE) WRITTEN 2- Cisco Certified Design Expert (CCDE) written CISCO 3- Cisco Certified Network Professional (CCNP) CISCO 4- Cisco Certified Design Professional (CCDP) CISCO 5- Cisco Certified Network Professional Security (CCNP Security) CISCO 6- Cisco Certified Network Professional Voice (CCNP Voice) CISCO 7- Cisco Certified Network Professional Wireless (CCNP Wireless) CISCO 8- Cisco Firewall Security Specialist CISCO 9- Cisco ASA Specialist CISCO 10- Cisco IOS Security Specialist CISCO 11- Cisco IPS Specialist CISCO 12- Cisco VPN Security Specialist CISCO 13- Cisco Certified Network Associate (CCNA) CISCO 14- Cisco Certified Design Associate (CCDA) CISCO 15- Cisco Certified Network Associate Security (CCNA Security) CISCO 16- Cisco Certified Network Associatel Voice (CCNA Voice) CISCO 17- Cisco Certified Network Associate Wireless (CCNA Wireless) CISCO 18- MCSE Desktop Infrastructure 2012 Microsoft 19- MCSE Private Cloud 2012 Microsoft 20- MCSE Server Infrastructure 2012 Microsoft 21- v MCSD Web Applications-MCSA SQL Server 2012 Microsoft 22- Programming in HTML5 with JavaScript and CSS3 Specialist Microsoft 23- Administerin and Deploying System Center 2012 Configure Manager Microsoft 24- Junos, Associate (JNCIA-Junos) Juniper 25- Citrix XenServer 6.0 Administration CITRIX 26- Citrix XenApp 6.5 Administration CITRIX 27- Citrix XenDesktop 5 Administration CITRIX 28- Citrix XenApp 6.5 Advanced Administration CITRIX 29- vEngineering a Citrix Virtualization Solution CITRIX 30- Check Point Certified Security Administrator Check Point 31- ZEND Certified Engineer PHP 5.3 PHP ZEND

همچنین ببینید

UX برای مبتدیان – درس ۲۶، ۲۷ و ۲۸

درس بیست و ششم مصاحبه اگر می‌خواهید از کسی سؤالاتی بپرسید یا افراد را در …

3 دیدگاه

  1. سلام خیلی ممنون ادامه بدین 🙂
    در به در دنبال ux بودم … آموزشتونو دنبال میکنم
    ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *