خانه / اخبار / فیل های دریایی می گویند قطب جنوب در خطر است

فیل های دریایی می گویند قطب جنوب در خطر است

seals-2-

فک ها یی با کلاه های کوچک روی سرشان را می توان در سیرک ها یا آکواریوم ها دید اما در آنتارکتیا، فیل های دریایی با حسگری شبیه به کلاه روی سرشان به دانشمندان کمک می کنند تا در مورد ذوب شدن یخ ها تحقیق کنند.

پروژه ی تحقیق بر روی تغییرات دمایی و شوری آبها در زیر آبهای قطب جنوب به رهبری دکتر “گای ویلیام” انجام می شود و از طرف یک تیم بین المللی دانشمندان که بر روی تاثیرات تغییر آب و هوا تحققیق می کنند پشتیبانی می شود.

دکتر ویلیام می گوید “دنیای زیر آب بخشی کلیدی در چرخه ی جهانی است.اگر شما به دنیا مانند یک چرخه ی تولید نگاه کنید، دنیای زیر آب به عنوان چرخ دنده ی این روند، ایفای نقش می کند.”

بنا به تحقیقات انجام شده که در مجله ی ارتباطات طبیعی منتشر شده بود، اگر ذوب شدن پوشش های یخی ادامه پیدا کند، چرخه ی زندگی در زیر آب تحت تاثیر قرار گرفته و مکانیسم طبیعی دچار مشکل می شود.

ویلیام می افزاید “اگر ما پیش بینی کنیم که به دلیل گرمایش زمین این ذوب شدن ادامه پیدا کند، آبهای قطب جنوب تغییرات شدیدی خواهند داشت و طبعا این چرخه ی زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد.”

بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ ویلیام و گروهش موفق شدند توسط ۲۰ فیل دریایی نر جوان که در آن منطقه بین ماه ها ی مارس تا اکتبر حضور داشتند، اطلاعاتی کسب کنند.این فیل های دریایی که در روز بیش از ۶۰ بار به زیر آب شیرجه می روند اطلاعاتی حیاتی را در اختیار دانشمندان قرار دادند.

ویلیام می گوید “ما پیش از این هرگز چنین آزمایشاتی که در این وسعت انجام شود نداشته بودیم.ما درست در زمانی آنجا بودیم که هیچ کشتی از آنجا عبور نمی کرد.فکر می کنیم آخرین باری که چنین چیزی را تجربه کرده بودیم زمستان سال ۱۹۹۹ بود.”

به لطف فیل های دریایی ویلیام و تیمش توانستند سطح تغییرات در این آبها را بررسی کنند.متاسفانه این اطلاعات حاوی اخبار خوبی نبود.

در تحقیقات اینگونه آمده که “دمای زیر آبها به دلیل افزایش سرعت ذوب شدن سطوح یخی و برگشت ناپذیر بودن این اتفاق، افزایش یافته است.به نظر می رسد وضعیت قطب جنوب در آینده بدتر از این نیز بشود.”

درباره ی پویا پوراحمد

او دانش آموخته مترجمی زبان انگلیسی است.زمینه مورد علاقه او فرهنگ و هنر، به خصوص ادبیات و سینما است.

همچنین ببینید

کمیسیون ایمنی محصولات مصرفی ایالات متحده: دیگر از گلکسی نوت 7 استفاده نکنید

کمیسیون ایمنی محصولات مصرفی ایالات متحده: دیگر از گلکسی نوت ۷ استفاده نکنید

ایالات متحده قصد دارد رسما فراخوان گلکسی نوت ۷ را شروع کند و به مشتریان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *