خانه / اپلیکیشن و نرم افزار / حذف اپلیکیشن های کروم روی مک، ویندوز و لینوکس

حذف اپلیکیشن های کروم روی مک، ویندوز و لینوکس

تا سال 2018 دیگر از اپلیکیشن های روی جستجوگر کروم خبری نخواهد بود

گوگل سه سال بعد از معرفی اپ های ویژه که روی جستجوگر کروم کار می کردند، روز جمعه اعلام کرد که قصد دارد آنها را تا اوایل 2018 از روی ویندوز، مک و لینوکس حذف کند.

گوگل سه سال بعد از معرفی اپ های ویژه که روی جستجوگر کروم کار می کردند، روز جمعه اعلام کرد که قصد دارد آنها را تا اوایل ۲۰۱۸ از روی ویندوز، مک و لینوکس حذف کند.

گوگل در سال ۲۰۱۳ این اپ ها را بعنوان روشی برای کارکردهای جدید معرفی کرد که قبل از آن روی وب وجود نداشتند. بعلاوه، اپ های جستجوگر کروم به سازندگان اجازه دادند تا اپلیکیشنی بنویسند که می تواند روی ویندوز، مک، لینوکس و کروم OS کار کنند.

این اپ ها دو دسته بودند: Hosted Apps که اساسا اپ های وبِ نصب کردنی بودند، و Packaged Apps، که بیشتر شبیه اپ های معمولی بودند که روی اپ استور یا گوگل پلی می بینید.

گوگل برای حذف این اپ ها به سازندگان حدود یک سال و نیم فرصت داده تا ببیند چطور باید اپ های خود را از جستجوگر کروم منتقل کنند. در مورد Hosted apps، مشکلی وجود ندارد، چون کارکرد آنها عمدتا روی وب باقی می ماند. حتی بعد از این مرحله انتقال، کاربران همچنان می توانند از اپ های وب استفاده کنند، اما فقط و فقط روی وب قابل استفاده هستند.

سازندگان در مورد Packaged apps باید یک چیز کاملا جدید بسازند. گوگل چهار گزینه به آنها پیشنهاد کرده است: اپ های وِب، اکستنشن ها، صفحات وب دارای اکستنشن، و اپ های نِیتیو. گوگل، در مورد آخری، به سازندگان توصیه می کند از تکنولوژی هایی مانند Electron یا NW.js برای ساخت اپلیکیشن هایی استفاده کنند که روی سیستم عامل های دسکتاپی کار می کنند.

استدلال پشت این تصمیم گوگل هم کاملا واضح است: در طول چند سال گذشته، تکنولوژی های وب تا حدی پیش رفته اند که بسیاری از مشخصه های اپ کروم روی وبسایت ها در دسترس هستند. درعین حال، تنها ۱ درصد کاربران روی ویندوز، مک و لینوکس از Packaged Apps کروم استفاده می کنند.

قرار است این فرایند حذف بصورت تدریجی انجام شود. اپ های جدید کروم، که از سال گذشته بیرون آمده اند، فقط روی سیستم عامل کروم در دسترس خواهند بود، اما اپ های قبلی همچنان روی همه پلتفورم ها باقی می مانند. بعد از آن، از نیمه دوم سال ۲۰۱۷، کروم وب استور دیگر اپ های کروم را به کاربران پلتفورم های نامبرده نشان نمی دهد. و در پایان، در اوایل ۲۰۱۸، اپ های کروم دیگر روی ویندوز، مک و لینوکس کار نمی کنند.

شاید حذف اپ های کروم روی OSهای مطرح دسکتاپی باعث شود سازندگان انگیزه خود برای ساخت این نوع اپ ها برای کروم OS را هم از دست بدهند. اما گوگل چند ماه قبل اعلام کرد که کامپیوترهای کروم OS هم می توانند اپ های اندروید را اجرا کنند، پس شاید همین موضوع بتواند انگیزه ای برای سازندگان باشد.

منبع :

pc world

درباره ی زهره مرصوص

مدیر تیم ترجمه، فارق التحصیل رشته مترجمی زبان است. او قلب تیم ترجمه دیجی فارسی است . سابقه کار 10 ساله دارد ، بیش از 15 کتاب ترجمه کرده است .از ویژگی های اصلی زهره قابلیت کار تیمی و هماهنگی بالا است.

همچنین ببینید

سامسونگ : بروزرسانی امنیتی اندروید در ماه سپتامبر

در حالیکه  برخی از  شرکت ها مانند بلک بری  قبلا بسته  امنیتی اندروید  را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *