خانه / دانش / پیدا کردن نقاشی ون گوگ در یک نقشه ی DNA

پیدا کردن نقاشی ون گوگ در یک نقشه ی DNA

downloadfile-9

بازسازی های هنری در ابعاد مینیاتوری، شدیدا نیازمند داشتن ظرافت و صبر زیادی هستند.

دانشمندان دانشگاه Caltech تمام تلاش خود را به کار برده و و نقاشی معروف ” ون گوگ ” با نام شب پر ستاره را با استفاده از مهارت های علمی خودشان در ابعادی حدود یک سکه ( ۱۰ سنتی آمریکا ) باز سازی کردند.

دانشمندان این بازسازی را با استفاده از یک مجرای ظریف و نه چندان آشکار ژنتیکی و در حین اجرای فرآیندی به نام ارگامی دی ان ای ( DNA Origami ) انجام داده اند.

هنگامی که یک رشته ی ژنتیکی به یک شکل خلاصه شده در می آید، دانشمندان می توانند از آن به عنوان یک چهارچوب استفاده کرده و اجزای نانومتری مانند نانو تیوب های کربنی ( CNT ) و یا دارو ها را الحاق کنند.

بنا به گفته ی خبرگزاری دانشگاه Caltech، نقاشی ون گوگ اثباتی بر این امر است که چگونه می توان از تکنیک اتصالات ظریف برای ساخت دستگاه هایی مانند مدارهای کامپیوتری که پایه و اساس آنها تراشه ها هستند، استفاده کرد.

دانشمندان این روش را به منظور ممکن ساختن جایگذاری هر جزء ساخته شده از دی ان ای بر روی هر سطحی که برای ساخت چیپ های کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرد، بهبود بخشیده و تصحیح کرده اند.

محققان دانشگاه Caltech، کشفیات جدید خود را در مجله ی Nature منتشر کرده اند که شامل توضیحی از اولین استفاده ی آنها از این متد است : استفاده از ارگامی ژنتیکی به منظور نصب مولکول های فلوئور سنت بر روی منابع میکروسکوپی نوری که به آن ها “حفره های بلوری فوتونی” ( PCC ) گفته می شود.

هر اتم درخشان در هر نانومتر دور تر از PCC ، یک تاریک کننده می گیرد که این کار نیازمند ظرافت و دقت موجود در روش الحاق کردن است.

اگر کلیه ی فرآیند به درستی انجام شده باشد، PCC ها در یک طول موج مرئی و با یک رنگ خاص و یکسان شروع به تابش خواهند کرد ( به طور مثال در آزمایش تصویری که می بینید رنگ قرمز تابش شده است ).

دانشمندان با اعمال تغییر مکان ها نهایتا به نقاشی ون گوگ دست یافته اند.

حالا که در آخر این ارگامی زیبا کامل شده است، تیم تحقیقاتی تصمیم دارند که طول عمر مولکول های فلوئور سنت را ارتقاء دهند چرا که تا به حال طول عمر این مولکول ها تا پیش از این که با اکسیژن ترکیب شده و بسوزند، ۴۵ ثانیه بوده است.

از آنجایی که این دانشمندان توانسته اند یک تصویر موثق و قابل اطمینان را از این آزمایش استخراج کنند، حال می توانند بر روی موارد آزمایشی زیادی مانند محاسبات کوانتومی کار کنند.

منبع :

engadget

درباره ی طناز امیری نیا

همچنین ببینید

دانشمندان از این لیزر برای بررسی فعالیت سلولی یا ارتقاء کارایی جراحی سرطان استفاده می کنند

ساخت لیزر با کمک خون انسان

نه، این اختراع از آن رویاهای علمی تخیلی دوران کودکی تان نیست— واقعی است. محققان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *