خانه / دانش / صنایع نظامی / این تصویر ابرِ قارچ‌سانِ هیروشیما نیست

این تصویر ابرِ قارچ‌سانِ هیروشیما نیست

21OBS-HIROSHIMA1-master768

عواقب بمب اتمی در هیروشیما در روز ۶ آگوست

 

بعد از این هفته، پرزیدنت اوباما برنامه‌ای برای دیدار از بنای یادبودی در هیروشیما، ژاپن، دارد، که عکس بزرگی از تخریب شهر در هفت دهه قبل را به نمایش می‌گذارد. این عکس تکان‌دهنده معمولاً هم‌چون یک ابر قارچ‌سان دیده می‌شود. اما متخصصان هسته‌ای می‌گویند که این عکس عملاً دود تنوره‌کشان را از توفان آتشی شدید به نمایش می‌گذارد.

ریچارد ال. گاروین، طراح بمب مشهور و مشاور درازمدت واشنگتن در امور سلاح‌های هسته‌ای، گفت: ”این یک ابر قارچ‌سان نیست.“

کوین رورک، سخن‌گوی آزمایش‌گاه سلاح‌های لوس آلاموس در نیومکزیکو، که بمب مشهور هیروشیما مشهور به پسر کوچک را ساخت، گفت که این تصویر ”ستون دودی از آتش‌سوزی‌های بعدی“ را نشان می‌دهد.

کارشناسان نظامی می‌کنند که دود و سایه‌ی تاریکش می‌تواند هم‌چون نوعی ساعت آفتابی دیده شود که زمانی را نشان می‌دهد که هواپیمای آمریکایی عکس را گرفته است. جان کوستر-مولن، کارشناس بمب هیروشیما، زمان را درست قبل از ظهر در نظر می‌گیرد – بیش از سه ساعت بعد از انفجار بمب در صبح ۶ آگوست ۱۹۴۵٫

او در ای‌میلی گفت این ستون بلند ”مشخصاً ابر قارچ‌سان اصلی نیست، که مدت‌ها قبل از آن پراکنده شده است.“

آقای رورک گفت این ابر، اگر در اصل هسته‌ای باشد، بزرگ‌تر از ابری است که نتیجه‌ی قدرت‌مندترین بمبی است که ایالات متحده تاکنون منفجر کرده است.

 

 

HIROSHIMA-blog427

عکسی که باب کارون از انولا گی، هواپیمای بی-۲۹ئی که بمب را روی هیروشیما انداخت، گرفت.

 

این مشهورترین عکس از ابر قارچ‌سان هیروشیما است، که دقایقی بعد از این‌که انولا گی، بمب‌افکن بی-۲۹، این بمب را انداخت، که تاریخ را عوض کرد. عکاس تیرانداز عقبی هواپیما، باب کارون، اهل بروکلین بود. عکسی که او گرفت منطقه‌ای نزدیک زمینی که به همراه دودی سیاه شروع به جوشیدن می‌کند را نشان می‌دهد.

آقای کارون زمانی یادآوری کرد: ”آتش‌سوزی‌هایی را دیدم که ناگهان به هوا برخاست.“ ”خیلی زود، به خاطر دودْ دیدن هر چیزی دشوار بود.“

هیروشیما انبار باروت بود. بازماندگان گفتند کاغذ، چوب، و پرده‌های تیره درون شعله‌ها می‌سوختند. توفان آتش مایل‌ها زبانه می‌کشید.

بعد از جنگ، ایالات متحده بیش از ۲۰۰ آزمایش از ابزارهای هسته‌ای را در جو انجام داد و به دقت ابرهای قارچ‌سان آن‌ها را عکس‌برداری کرد. یکی از قدرت‌مندترین آن‌ها به نام ایوی مایک بود. که در این‌جا تصویر شده است.

”اثرات سلاح‌های هسته‌ای،“ راه‌نمای فدرالی گفت ابرهای قارچ‌سان معمولاً در حدود ده دقیقه به بیشینه‌ی ارتفاع‌شان می‌رسند و می‌توانند ”برای حدود یک ساعت یا بیشتر باقی بمانند پیش از آن‌که بر اثرِ باد شروع به ناپدید‌شدن کنند.“

اولین چیزی که بازدیدکننده‌ای در موزه‌ی بنای یادبود صلح هیروشیما می‌بیند انفجاری بزرگ از این ابر بلند است. این ابر از کف تا سف کشیده شده است. نوشته‌ای، در گوشه‌ی پایینْ دستِ راست، تصویر را به عنوان ”حمله‌ی (اتمی) هیروشیما“ معرفی می‌کند. به هر حال، تصویر خودش حرف می‌زند، مقدمه‌ای سهم‌گین برای گشت و گذاری موزه‌ای از تخریب و نابودی.

 

24HIROSHIMA7-blog427

ابر قارچ‌سان از ایوی مایک، یکی از بزرگ‌ترین انفجارهای اتمی.

 

 

موزه عکسی را در اختیار بنگاه‌های خبری قرار می‌دهد که منبع اصلی عکس را ارتش ایالات متحده، که هدایت نیرو هوایی را در سال ۱۹۴۵ برعهده داشت، معرفی می‌کند. به تازگی، آسوشیتد پرس این عکس را ابر قارچ‌سان نامید، چنان‌چه در توضیح عکس آسوشیتد پرس آمده است، که به همراه مقاله‌ای از نیویورک تایمز درباره‌ی سفر قریب‌الوقوع آقای اوباما منتشر شده است.

به علاوه، ساختن بمب اتمی، کتابی که جایزه‌ی ادبی پولیتز را کسب کرد، این عکس را هم‌چون ابر قارچ‌سانی بر فراز هیروشیما توصیف می‌کند.

آقای کوستر مولن، نویسنده‌ی کتاب بمب‌های اتمی، که در جوانی عکاس دیلی نیوز در بلویت، ویسکانزین، بود، این تشخیص اشتباه دوباره را موردی از سردرگمی‌ای ساده نامید.

او درباره‌ی عکس گفت: ”پرشور است.“ مردم آن را با ابر قارچ‌سان کوچک ناتوان مقایسه می‌کنند و می‌گویند: ”این یکی را ببینیم. این واقعاً بزرگ است.

منبع :

nytimes

درباره ی مصطفی کرمانی

دبیر سرویس دانش ، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد فلسفه علم دانشگاه امیرکبیر است. بی شک از منظم ترین اعضای مجموعه دیجی فارسی است. مصطفی دو سال سابقه کاری در ترجمه دارد و بیشتر وقت خود را صرف ترجمه مقالات فلسفی کرده است. مطمئن باشید از همکاری با او لذت می برید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *